Malediwy, położenie, informacje

Malediwy archipelag
1200 wysp

Malediwy to archipelag wysp koralowych położonych na Oceanie Indyjskim, na południowy zachód od Indii i Sri Lanki. Składa się z 26 atoli, które z kolei składają się z ponad 1 200 wysp, z których tylko około 200 są zamieszkane. Większość wysp jest niewielkich rozmiarów, a najwyższy punkt na Malediwach sięga zaledwie około 2 metrów nad poziom morza, co czyni je jednym z najniżej położonych krajów na świecie.

 

Malediwy są znane z pięknych białych plaż, turkusowych lagun, koralowych raf oraz bogactwa życia morskiego. Klimat na Malediwach jest tropikalny, z gorącymi i wilgotnymi warunkami przez większość roku. Archipelag jest narażony na zmiany klimatyczne i podnoszenie poziomu morza, co stanowi poważne wyzwanie dla tego kraju wyspiarskiego.

 

Główne miasta na Malediwach to stolica Male oraz inne większe wyspy jak Addu City czy Fuvahmulah.

Który Atol jest najpiękniejszy? Na to pytanie cięzko jest odpowiedzieć jednoznacznie. Przepiękne widoki i wyspy znajdziemy w każdym atolu. Wybór atolu jest kwestią subiektywną i zależy od gustu. Niektóre z popularnych i uznawanych za pięlne atolów to np. atol Baa, atol Ari, Lhaviyani, czy North Male.

Kolejnym wyznacznikiem wyboru wyspy może być życie morskie np. w konkretnych miesiącach, rejonych można spotkać rekiny wielorybie, manty, czy świecący plankton.

Należy jednak pamiętać, że zdarza się, że wyspy lokalne oddalone od stolicy są słabo rozwinięte pod względem infrastuktury również ludność lokalna może być bardziej restrykcyjna wobec turystów aniżeli to jest w regionach, gdzie jest większa aprobata wobec sektora turystycznego.

 

malediwy mapa

Malediwy to archipelag koralowy składający się z tysięcy wysp, które powstały w wyniku procesu powolnego tworzenia się raf koralowych na szczytach podwodnych wulkanów.

Malediwy w liczbach

Kilka przydanych informacji przydatnych w podróży i nie tylko

0
Populacja
0
Atole
0
PLN 100 -> MVR
0
Powierzchnia kraju w km2

Informacje

Kilka przydanych informacji o Malediwach, m.in populacja, stolica, wiza, zagrożenia i inne.

Rufiya

Na Malediwach obowiązującą walutą jest Rufiya. Obowiązujący kurs wymiany jest stały USD 1 - MVR15.42. Walutę można wymienić na miejscu. Najkorzystniej zabrać ze sobą w podróż dolary amerykańskie, którymi można płacić w większośći miejsc. Przy pobycie w Resorcie nie ma w ogóle potrzeby wymiany waluty na Rufie.

Divehi

Językiem urzędowym Malediwów jest Divehi. Należy do grupy języków indoaryjskich. Alfabet malediwski składa się z 24 liter. Pisany od prawej do lewej, thaana jest unikatowym systemem pisma, używanym do zapisu języka Divehi. Na rozwój języka przez lata miało wpływ wiele języków m.in. arabski, hindi i angielski. W większości miejsc na Malediwach bez problemu można komunikować się w języku angielskim, który jest nieoficjalnym drugim językiem urzędowym,

Zagrożenia

Malediwy uznawane są za jeden z najbezpieczniejszych kierunków turystycznych, jednakże, tak jak w każdym miejscu, należy zachować podstawowe środki oatrożności, takie jak dbanie o swoje wartościowe przedmioty. Kradzieże praktycznie nie występują natomiast często zdarza się nieroztropne pozostawienie przedmiotów a takie szybko mogą znaleźć nowego właściciela. Na Malediwach występują choroby tropikalne jednak zdarza się to bardzo bardzo rzadko i tu również wystarcza prewencja np. repelenty na komary. Najczęstszą przypadłością, która potrafi znacząco zakłócić urlop jest oparzenie słocneczne! Niewystarczająca ochron SPF powoduje oparzenia, udar i jest to BARDZO częsta przypadłość.

Stolica

Stolic Malediwów jest wyspa Male, jest największym miastem na Malediwach i jednocześnie stolicą administracyjną. Male jest jedną z najmniejszych a jednocześniej najbardziej zaludnionych stolic Świata, 40% populacji Malediwów mieszka właśnie w Male. W stolicy a tak naprawdę na wyspie obok bo w Hulule znajduje się największe lotnisko międzynarodowe (MLE) Velana.

Wiza

Turyści odwiedzający Malediwy bez znaczenia na narodowość, otrzymują wize na podstawie paszportu. Wiza wydawana jest na 30 dni i jest bezpłata natomiast paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu z Malediwów. Należy również mieć ze sobą wystarczającą ilość pieniędzy na pobyt, potwierdzenie rezerwacji hotelu oraz bilet powrotny.

Temperatura

Temperatura na Malediwach jest niemalże stała i wynosi 30C przez cały rok. Z uwagi na wilgotność odczuwalna temperatura to około 35C. Indeks UV niemalże przez cały rok osiąga maksymalną granicę 12

Szczegółówa mapa Malediwów

Wybierz wybrany fragment Malediwów i powiększ mapę.
Północna część Malediwów
Centralna część Malediwów
Południowa część Malediwów
Często zadawane pytania - Malediwy

Obowiązuje kategoryczny zakaz wywożenia muszli oraz koralowców.

Na wyspach lokalnych nie można zakupić/ spożywać alkoholu. Często przy lokalnych wyspach stacjonują łodzie tzw. Safari, gdzie można skorzystać z napojów alkoholowych, nie można natomiast przewozić alkoholu na lokalne wyspy.