Serdecznie zapraszamy na naszego bloga

wiemy, że daleka podróż wymaga wielu przygotowań
dla ułatwienia na blogu postaramy się przybliżyć istotne kwestie.

Blog-okładka
Blog Malediwy
Blog-okładka

Melisa & Ajo

Slider
BLOG
NaMalediwy
Slider

Waluta na Malediwach

czym płacić w Azji?

 

Poniższe wskazówki możecie zastosować, nie tylko wybierając się w podróż na Malediwy ale także do większości krajów Azji, takich jak np. Tajlandia, Kambodża, Wietnam, czy Sri Lanka. Każdy z tych krajów ma własną walutę jednak próżno szukać ich w naszych kantorach a nawet jeżeli już znajdziecie wymiana będzie bardzo droga, dużo droższa niż na miejscu. 

Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie dolarów amerykańskich, które bez żadnego problemu wymienicie na miejscu lub zapłacicie bezpośrednio. Co do Euro to nie zawsze jest możliwość wymiany, w wielu miejscach nie będzie to możliwe. Dużo bezpieczniejszą walutą są dolary amerykańskie. 

ISTOTNĄ KWESTIĄ JEST DATA WYDANIA BANKNOTÓW

Stare i nowe banknoty; dolar amerykański
banknot 100$ seria sprzed 1996
Dolary wydane przed 1996 rokiem.
Odradzam zabierania w podróż, w Azji NIE SĄ AKCEPTOWANE
banknot 100$ seria wydana po 1996
Dolary wydane po 1996 roku, emitowane do 2012 roku.
Tylko te z datą wydania po 2009 są akceptowane ale muszą być w bardzo dobrym stanie.
banknot 100$ seria 2009
Banknoty najnowszej serii oznaczone Series 2009. To właśnie te bankoty najlepiej zabrać w podróż do Azji. Są to najlepiej zabezpieczone bankoty przed fałszerstwem dlatego wymienić można je wszędzie
Slider

 

KOLEJNĄ BARDZO WAŻNĄ KWESTIĄ JEST JAKOŚĆ BANKNOTÓW

Ważne aby nie były przede wszystkim "stare" oraz brudne, popisane długopisem, nie mogą być też porwane, ponownie sklejane, itp.  

 
Jakość banknotów, dolar amerykański
Banknot USD nieuszkodzony
Banknot 20$ wydany w 2010 roku.
Przedarty Banknot USD
PODARTE, USZKODZONE CZY POPISANE DŁUGOPISEM NIE SĄ AKCEPTOWANE
Banknot USD stan nieakceptowalny
BANKNOTY, KTÓRE SĄ WYDANE PO 2010 ROKU ALE MIMO WSZYSTKO BARDZO WYGNIECIONE, CZY NIECO ZNISZCZONE, NIE SĄ AKCEPTOWANE.
Slider

 

Na Malediwach w wielu miejscach można płacić bezpośrednio dolarami. W niektórych miejscach takich jak np. lokalne sklepy, transport publiczny, czy niektóre lokalne kawiarnie wymagana jest lokalna waluta, czyli rupie maledwiskie. Mowa tu oczywiście o wyspch lokalnych. Jeżeli wybieracie się do resortu za wszelkie usługi, zakwaterowanie zapłacicie zwyczajnie w recepji i wystarczy karta kredytwa lub USD i nie ma sensu wymieniać dolarów na lokalną walutę.

 

Ciekawostką jest to, że kurs rupii malediwskiej jest stały i wynosi 1$ -15,42 MVR. Podobnie jak w innych krajach azjatyckich, możecie się spotkać z tym, że mniejsze nominały dolara zostaną wymienione po niższym kursie. Banknoty 1$, 5$ oraz 20$ są przeliczane po kursie 10 MVR, czyli mniej korzystnie.

Przykładowo, jeżeli w sklepie będziecie mieli do zapłaty 60 MVR i zechcecie zapłacić banknotami 1$ to okaże się, że po przeliczeniu, do zapłaty wyjdzie  6$ a jeżeli zapłacicie banknotem 50$ - wyjdzie 4$. Należna reszta zostanie wydana w lokalnej walucie.

Rupie Malediwskie

Banknoty malediwskie
Od 2016 w obiegu jest nowa seria banknotów malediwskich, które wzorami bazują na malediwskiej kulturze i tradycjach.
Banknoty m.in. przedstawiają żółwia, tradycyjny bęben, BODUBERU rybaka, czy rekina wielorybiego. Banknoty są pięknie zaprojektowane i bardzo pasują do niezwykle przyjemnego dla oka krajobrazu Malediwów.
Slider

 
Wybierając się do nas wymienicie banknoty bez problemu w naszej recepcji. Ja polecam wymienić część pieniędzy, gdyż jest to duże ułatwienie, np. w sklepach, czy restauracjach ceny podane są w rupiach i unikniecie tracenia czasu na przeliczanie cen przy płaceniu.

 

previous arrow
next arrow
Slider

Please publish modules in offcanvas position.