Slide 1
Serdecznie zapraszamy na naszego bloga

wiemy, że daleka podróż wymaga wielu przygotowań
dla ułatwienia na blogu postaramy się przybliżyć istotne kwestie.

Blog-okładka
Blog Malediwy
Blog-okładka

Melisa & Ajo

Blog wąski
BLOG
NaMalediwy

Malediwy w czasach Covid-19

jak przygotować się do podróży i co się zmieniło na Malediwach

AKTUALIZACJA STYCZEŃ 2021

 maseczka

W ostatnim czasie otrzymuję sporo zapytań od Was, odnośnie wyjazdu na Malediwy, co nie ukrywam bardzo mnie cieszy, daje nadzieję i pokazuje jak bardzo jesteście otwarci na ten kierunek. W związku z sytuacją covidową, Malediwy znalazły się w ciężkiej sytuacji i jak wiadomo cały świat ucierpiał, jednak chciałabym przybliżyć Wam sytuację z perspektywy tego kraju i opowiedzieć Wam co się u nas teraz dzieje.Malediwy to kraj wyspiarski z bardzo ubogimi zasobami naturalnymi, gdzie podstawą gospodarki jest rybołówstwo oraz turystyka. Jednak w czasie pandemii dość szybko dało się zauważyć, że bez turystki rybołówstwo również mocno kuleje, co prawda Malediwy słyną z połowów tuńczyka, którego eksportują, głównie do Azji, jednak dużym odbiorcą są również lokalne resorty i hotele a te bez turystów bardzo szybko zamykały się jeden po drugim i odsyłały pracowników do domów.

Co do samej pandemii to nomen omen, właśnie z uwagi na wyspiarskie położenie, wirus na Malediwach nie rozprzestrzenił się tak szybko jak na lądzie. Na Dhiffushi mieliśmy do tej pory zaledwie jeden przypadek. Wirus uderzył jednak dość mocno w stolicę Malediwów. Z uwagi na ogromne zagęszczenie ludności, tam przypadków było bardzo wiele (w skali kraju oczywiście), na dzień publikacji wpisu łącznie na Malediwach, odnotowano poniżej 12 tys. przypadków). Male przez długi czas oznaczone było czerwoną strefą i w tym czasie obowiązywały najostrzejsze restrykcje w całym kraju.

Od samego początku pandemii, czyli od marca 2020 stolica była zamknięta i obowiązywał zakaz wjazdu i wyjazdu z wyspy. Od około sierpnia 2020r. do Male można wjechać, natomiast gorzej jest z opuszczeniem wyspy.

 

kwarantanna na lokalnej wyspie

Mianowicie wyjazd podlega ścisłej kontroli i wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny, czyli np. gdybym chciała pojechać do Male na zakupy, po powrocie na Dhiffushi czekała by mnie dwutygodniowa kwarantanna, następnie testy. Negatywny wynik daje przepustkę do wolności, pozytywny przedłuża kwarantannę aż do uzyskania negatywnego wyniku i taki do tej pory był właśnie jedyny pozytywny przypadek na naszej wyspie.
Na wyspie jest bardzo bezpiecznie, aczkolwiek tak jak wszędzie sprzeczne informacje na temat wirusa,
początkowo wywoływały duży niepokój.

Safe Travel Stamp

 

Jak podróż na Malediwy wygląda obecnie i z czym się wiąże


Tak jak wspominałam w moim filmie na YouTube Resorty otrzymały zgodę na wznowienie turystyki od 15 lipca 2020, większość już się otworzyła, niektóre planują otwarcie dopiero w 2021 roku. Resorty z okazji wznowienia turystyki przygotowały bardzo interesujące oferty więc jeżeli myślicie o pobycie, piszcie do mnie a ja sprawdzę dla Was promocje i pomogę zorganizować podróż.

Wyspy lokalne pierwotnie miały otworzyć się od 1 września jednak przesunięto ten termin aż do 15 października. Póki co nie wszystkie wyspy turystyczne są otwarte. TUTAJ AKTUALNA LISTA OTWARTYCH OBIEKTÓW.

Rząd malediwski nałożył na hotele wymogi, których spełnienie wcale nie oznacza możliwości przyjmowania turystów. Ostateczną decyzje podejmuje organ administracyjny wyspy, czyli rada.

Kryteria dla wszystkich wysp są te same jednak, dość wyraźnie zauważalne jest iż wyspy której radni są chętniejsi na wznowienie turystyki, "czepiają się" mniej przy weryfikacji hoteli. Pole do popisu jest szerokie gdyż wytyczne dla hoteli to wielostronicowy dokument regulujący wszelkie aspekty zakwaterowania gości w zgodznie z zasadami bezpieczeństwa, sposoby dezynfekcji pokoi, ba nawet długopisów.

 

ohana maldives data otwarcia hotelu

 

 

przed przyjazdem na Malediwy...

Przede wszystkim testy!

Jadąc na Malediwy obowiązkowo należy zabrać ze sobą wynik testu PCR. Ten należy wykonać nie wcześniej niż 96h przed wjazdem na Malediwy i liczy się tutaj data wykonania testu a nie otrzymania wyniku. Jest jednak warunek, że w przypadku podróży z przesiadkami, żadna z przesiadek nie może być dłuższa niż 24h, w przypadku przekroczenia tego czasu, test należy wykonać ponownie.

OBOWIĄZKOWY TEST PCR

 
ZALECANE
 
W TERMINALU PRZYLOTÓW

Dokument musi być wydany w języku angielskim i zawierać:

• Numer paszportu lub numer dowodu osobistego (który trzeba mieć ze sobą)

• Nazwę i adres laboratorium, w którym wykonano test

• Potwierdzenie iż jest to test typu PCR

• Datę pobrania próbki

• Wynik testu

 

Przy wjeździe i wyjeździe z Malediwów należy również wypełnić deklarację zdrowia

Wszystkim turystom zaleca się zainstalowanie aplikacji "TraceEkee".

Zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego, dostępne opcje znajdują się tutaj Ubezpieczenie turystyczne

 

• Wszyscy pasażerowie przylatujący muszą nosić maski.

• Należy zachować dystans społeczny

• Dezynfekcja rąk powinna odbywać się przy wejściu do terminalu przylotów.

• Wszyscy pasażerowie przylatujący muszą przejść kontrolę termiczną w terminalu przylotów.

 

CIEKAWOSTKA Na Malediwach maseczki noszą osoby, które mają jakieś infekcje, była to rzecz, która pierwsza zwróciła moją uwagę po przyjeździe tutaj. Nieważne czy starsza, czy młodsza osoba jeżeli ktoś ma infekcję to zakłada się maseczkę.


 


 

pobyt na Malediwach...

Jeżeli chodzi o resorty to pobyt nie będzie się znacząco różnił od tego, co było wcześniej, poza tym, że należy ograniczać kontakt z obsługą, stosować aplikacje do zarządzania swoją rezerwacją, nosić maseczki i takie tam...

Jeżeli chodzi o wyspy lokalne to:

  • teraz można już podzielić pobyt na kilka lokalnych wysp ale wiąże się to z koniecznością złożenia aplikacji (tutaj nie musicie zagłębiać się w szczegóły prawa lokalnego, gdyż my znamy procedurę i jako hotel zorganizujemy wszelkie formalności).

  • w miejscach publicznych należy nosić maseczkę (oczywiście na plaży nie trzeba),

  • turyści mogą korzystać z lokalnych sklepów, restauracji kafejk, tych które posiadają stosowne oznaczenie. Wiąże się to głównie z koniecznością przystosowania sklepów do wymogów ministerwa. 

Tak jak wspomniałam powyżej sami czekaliśmy z decyzją, czy otworzyć nasz hotel, czy jeszcze zaczekać ale ostatecznie podjeliśmy decyzje, że otwieramy! Przede wszystkim zastanawiałam się jak goście zareagują na te "restrykcje" i skupiłam się głównie na realizacji rezerwacji do Resortów. Teraz kiedy już pojawili się pierwsi turyści i miałam okazję z kilkoma porozmawiać, wszyscy jednogłośnie stwierdzają, że: "...to nic, że lepiej tak, niż spędzić zime w swoich miejscach zamieszkania, zwłaszcza po tak trudnym roku, gdzie kawiarnie, hotele, restauracje i tak są nieczynne." Na dzień (26.01.2021) niniejszej aktualizacji przyjeliśmy już gości w naszym hotelu a relacje możecie zobaczyć na naszym instagramie i facebooku. 

Będąc po tej stronie Oceanu jakoś wydawało mi się, że te wszystkie niedogodności większość osób wstrzymają przed podróżowaniem ale zrozumiałam, jak duża część jest spragniona podróżowania. Oczywiście rozumiem, osoby, które się boją, które powiedzą, że taki pobyt teraz to za drogo, co wynika z konieczności wykonania testów PCR ale z drugiej strony, kiedy jak nie teraz? Wakacje na Malediwach będzie niezapomnianym przeżyciem i pozwoli naładować baterie na długi, długi czas :)

 

powrót do kraju...

"Czy po powrocie z Malediwów, trzeba przejść kwarantannie?" - aktualnie, tj. na dzień 26.01.2021 w Polsce wymagane jest przejście kwarantanny po powrocie z Malediwów. Po 30 stycznia 2021r. sytuacja prawdopodobnie powróci do stanu sprzed 26 grudnia 2020r. czyli kwarantanna po powrocie z Malediwów, nie będzie wymagana.

Przed wyjazdem z Malediwów, jeżeli Wasz pobyt w części lub całości miał miejsce na lokalnej wyspie to wykonanie testu PCR jest obowiązkowe. Jeżeli pobyt w całości odbył się jedynie w resorcie to wykonanie testu PCR przed powrotem do kraju może być wymagany linie lotniczą, którą będziecie podróżować. Przykładowo Emirates takiego wymogu nie posiada, natomiast Qatar Airways tak. 

"Ile trwa wykonanie na Malediwach testu PCR i gdzie go wykonać?" - test przed wylotem zostanie wykonany w naszym lokalnym centrum medycznym, koszt testu to 95$ od osoby, dzieci również muszą wykonać test. 

Wszystkie zainteresowane osoby zachęcam do wysyłania mail na nasz adres mailowy oraz do śledzenia mediów społecznościowych.

 


Jeżeli macie jakieś pytania to zachęcam do komentowania poniżej.komentarze tutaj

 

© {2019} naMalediwy. All Rights Reserved. Designed By naMalediwy