Serdecznie zapraszamy na naszego bloga

wiemy, że daleka podróż wymaga wielu przygotowań
dla ułatwienia na blogu postaramy się przybliżyć istotne kwestie.

Blog-okładka
Blog Malediwy
Blog-okładka

Melisa & Ajo

Slider
BLOG
NaMalediwy
Slider

Malediwy w czasach Covid-19

jak przygotować się do podróży i co się zmieniło na Malediwach

 maseczka

W ostatnim czasie otrzymuję sporo zapytań od Was, odnośnie wyjazdu na Malediwy, co nie ukrywam bardzo mnie cieszy, daje nadzieję i pokazuje jak bardzo jesteście otwarci na ten kierunek. W związku z sytuacją covidową, Malediwy znalazły się w ciężkiej sytuacji i jak wiadomo cały świat ucierpiał, jednak chciałabym przybliżyć Wam sytuację z perspektywy tego kraju i opowiedzieć Wam co się u nas teraz dzieje.

Malediwy to kraj wyspiarski z bardzo ubogimi zasobami naturalnymi, gdzie podstawą gospodarki jest rybołówstwo oraz turystyka. Jednak w czasie pandemii dość szybko dało się zauważyć, że bez turystki rybołówstwo również mocno kuleje, co prawda Malediwy słyną z połowów tuńczyka, którego eksportują, głównie do Azji, jednak dużym odbiorcą są również lokalne resorty i hotele a te bez turystów bardzo szybko zamykały się jeden po drugim i odsyłały pracowników do domów.

Co do samej pandemii to nomen omen, właśnie z uwagi na wyspiarskie położenie, wirus na Malediwach nie rozprzestrzenił się tak szybko jak na lądzie. Na Dhiffushi mieliśmy do tej pory zaledwie jeden przypadek. Wirus uderzył jednak dość mocno w stolicę Malediwów. Z uwagi na ogromne zagęszczenie ludności, tam przypadków było bardzo wiele (w skali kraju oczywiście, na dzień publikacji wpisu łącznie na Malediwach, odnotowano poniżej 12 tys. przypadków). Male przez długi czas oznaczone było czerwoną strefą i w tym czasie obowiązywały najostrzejsze restrykcje w całym kraju.

Od samego początku pandemii, czyli od marca 2020 stolica była zamknięta i obowiązywał zakaz wjazdu i wyjazdu z wyspy. Od około 2 miesięcy do Male można wjechać, natomiast gorzej jest z opuszczeniem wyspy.

 

Dom w czasie kwarantanny

 

Mianowicie wyjazd podlega ścisłej kontroli i wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny, czyli np. gdybym chciała pojechać do Male na zakupy, po powrocie na Dhiffushi czekałaby mnie dwutygodniowa kwarantanna, następnie testy. Negatywny wynik daje przepustkę do wolności, pozytywny przedłuża kwarantannę aż do uzyskania negatywnego wyniku i taki był właśnie przypadek na naszej wyspie, o którym wspomniałam powyżej.

Na wyspie czujemy się bardzo bezpiecznie, nie ma żadnej paniki,
aczkolwiek tak jak wszędzie sprzeczne informacje na temat wirusa, początkowo wywoływały duży niepokój.

Safe Travel Stamp


Jak podróż na Malediwy wygląda obecnie i z czym się wiąże


Tak jak wspominałam w moim filmie na YouTube Resorty otrzymały zgodę na wznowienie turystyki od 15 lipca 2020, część już się otworzyła, niektóre planują otwarcie dopiero w 2020 roku. Resorty z okazji wznowienia turystyki przygotowały bardzo interesujące oferty więc jeżeli myślicie o pobycie, piszcie do mnie a ja sprawdzę dla Was promocje i pomogę zorganizować podróż.

Wyspy lokalne pierwotnie miały otworzyć się od 1 września jednak przesunięto ten termin aż do 15 października. Póki co nie wszystkie wyspy turystyczne są otwarte. Rząd malediwski nałożył na hotele wymogi, których spełnienie wcale nie oznacza możliwości przyjmowania turystów. Ostateczną decyzje podejmuje organ administracyjny wyspy, czyli rada.

Kryteria dla wszystkich wysp są te same jednak na dzień dzisiejszy, czyli 3 listopada 2020, 6 wysp, przyjmuje turystów. Początkowo przewidywaliśmy, że otworzą się wyspy, których zaludnienie jest niewielkie ponieważ obecność turystów wnosi pewne niedogodności dla lokalnej ludności. Mianowicie należy nosić maseczki we wszelkich publicznych miejscach, jeżeli turyści znajdują się na wyspie a także podróże z wyspy na wyspę będą wymagały przejścia kwarantanny (tak jak to jest w przypadku stolicy). Ponadto z uwagi na obecność turystów, wymóg stanowi aby w miejscach publicznych każdy nosił maseczkę.


CIEKAWOSTKA Na Malediwach maseczki noszą osoby, które mają jakieś infekcje, była to rzecz, która pierwsza zwróciła moją uwagę po przyjeździe tutaj. Nieważne czy starsza, czy młodsza osoba jeżeli ma się jakąś infekcję to zakłada się maseczkę.

Nie jest powiedziane, że hotel, który sobie upatrzyliście spełnił wymogi Ministerstwa Turystyki oraz HPA, czyli odpowiednika naszego Ministerstwa Zdrowia.
Tu również przypominam, że jeżeli planujecie podróż to napiszcie do mnie i pomogę Wam ją zaplanować.

 

Nasza wyspa, Dhiffushi jest wciąż niedostępna dla turystów natomiast mamy już potwierdzoną datę otwarcia 15 LISTOPADA 2020R. Większość hoteli przygotowała się już do nowych wymogów, które głównie dotyczą należytej dezynfekcji i higieny w hotelu. Nie wiadomo jednak, czy w międzyczasie nie pojawi się kolejny lockdown w Europie.

Nasze listopadowe rezerwacje które przypadają przed datą otwarcia naszej wyspy, zmieniłam lub jestem w trakcie przenoszenia do innych zaufanych lokalizacji, zgodnie z oczekiwaniami naszych gości.

 

przed przyjazdem na Malediwy...

Przede wszystkim testy!
Jadąc na Malediwy obowiązkowo należy zabrać ze sobą wynik testu PCR. Ten należy wykonać nie wcześniej niż 96h przed wjazdem na Malediwy. Jest jednak warunek, że w przypadku podróży z przesiadkami, żadna z przesiadek nie może być dłuższa niż 24h, w przypadku przekroczenia tego czasu, test należy wykonać ponownie.
Dokument musi być wydany w języku angielskim i zawierać:
• Numer paszportu lub numer dowodu osobistego (który trzeba mieć ze sobą)
• Nazwę i adres laboratorium, w którym wykonano test
• Potwierdzenie iż jest to test typu PCR
• Datę pobrania próbki
• Wynik testu
Przy wjeździe i wyjeździe z Malediwów należy również wypełnić deklarację zdrowia 
Wszystkim turystom zaleca się zainstalowanie aplikacji "TraceEkee".
W terminalu przylotów na lotnisku:
• Wszyscy pasażerowie przylatujący muszą nosić maski.
• Należy zachować dystans społeczny
• Dezynfekcja rąk powinna odbywać się przy wejściu do terminalu przylotów.
• Wszyscy pasażerowie przylatujący muszą przejść kontrolę termiczną w terminalu przylotów.

 

pobyt na wyspie lokalnej...

 

Nie można przenosić się pomiędzy wyspami lokalnymi a także podróżować na łodzie typu safari

W miejscach publicznych należy nosić maseczki

Turyści mogą korzystać z lokalnych sklepów, restauracji kafejk.

 


Jeżeli macie jakieś pytania to zachęcam do komentowania poniżej.komentarze tutaj

 

previous arrow
next arrow
Slider
© {2019} naMalediwy. All Rights Reserved. Designed By naMalediwy